Березанська громада
Миколаївська область
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Вибір прізвища при розірванні шлюбу

Дата: 21.03.2019 12:52
Кількість переглядів: 650

 

Право на зміну прізвища при розірванні шлюбу

Відповідно до чинного законодавства особа, яка змінила прізвище у зв’язку з реєстрацією шлюбу, має право після розірвання шлюбу надалі іменуватися цим прізвищем або відновити своє попереднє дошлюбне прізвище.

Шлюб між подружжям може бути припинено внаслідок його розірвання органами державної реєстрації актів цивільного стану або на підставі рішення суду за спільною заявою подружжя або за заявою одного із подружжя.

У разі розірвання шлюбу в органах ДРАЦС питання відновлення дошлюбного прізвища вирішується при державному розірванні шлюбу.

Відповідно до ст. 107 Сімейного кодексу України шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану за спільною заявою подружжя, яке не має дітей, та за заявою одного із подружжя, якщо другий із подружжя визнаний безвісно відсутнім або недієздатним. В інших випадках шлюб розривається в судовому порядку.

Документом, що засвідчує розірвання шлюбу органами ДРАЦС, є свідоцтво про розірвання шлюбу, а у разі розірвання шлюбу в судовому порядку – рішення суду, яке набрало законної сили. Своє бажання відновити дошлюбне прізвище особа повинна викласти в заяві або позові до суду.

Статтею 235 Цивільно-процесуального кодексу України, передбачено, що у рішенні суду про розірвання шлюбу зазначається про вибір прізвища тим з подружжя, який змінив прізвище під час державної реєстрації шлюбу, що розривається.

Таким чином, вирішення судом питання про прізвище, яке бажає мати той з подружжя, який змінював його під час державної реєстрації шлюбу, залежить від зазначення відповідних вимог у поданих до суду заяві або позові.

У разі, якщо питання про вибір прізвища не буде предметом розгляду суду, це призведе до необхідності повторного звернення особи та ухвалення судом додаткового рішення.

З огляду на вище викладене та з метою належної реалізації прав громадян, звертаємо увагу на необхідність відображення в заявах та позовах до суду інформації про вибір особою прізвища після розірвання шлюбу.

Строк для заміни паспорта у зв’язку із зміною прізвища

Після державної реєстрації зміни імені відділом державної реєстрації актів цивільного стану у паспорті громадянина України, а дипломатичним представництвом або консульською установою України у паспорті громадянина України для виїзду за кордон робиться відмітка про те, що паспорт у зв’язку зі зміною імені підлягає обміну протягом місяця.

Відповідальність за несвоєчасну заміну паспорта відповідно до ст.197 КУпАП проживання громадян, зобов’язаних мати паспорт громадянина України, без паспорта громадянина України або за недійсним паспортом громадянина України, а також проживання громадян без реєстрації місця проживання - тягнуть за собою попередження.

Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за порушення, передбачені частиною першою цієї статті, - тягнуть за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Документи, які необхідні для зміни прізвища

Щоб змінити прізвище, людина, якій це необхідно, особисто або його довірена особа, повинна подати заяву у відділ ДМС за місцем проживання (паспортний стіл), а також супутній пакет документів, який змінюється в залежності від причин. Найчастіше, такому візиту передує похід в РАЦС, у якому видають свідоцтво про шлюб, нове свідоцтво про народження, і т. д.

Зокрема, в паспортний стіл, як додаток до заяви, і в залежності від випадку, подаються:

  • заява про видачу паспорта;
  • паспорт, що підлягає обміну;
  • документи, що підтверджують обставини, на підставі яких паспорт підлягає обміну.

Куди звернутися для зміни паспорту

Звернутися до територіального підрозділу ДМС України за зареєстрованим місцем проживання або до відповідного центру з надання адміністративних послуг (ЦНАП). У разі, коли особа не має місця проживання, за адресою якої вона може бути зареєстрована, та з певних причин не може або не бажає отримувати статус бездомної особи або знята з реєстрації місця проживання для вклеювання фотокартки по досягненню 25-ти чи 45-річного віку, слід звернутися до територіального підрозділу ДМС України або центру з надання адміністративних послуг за останнім зареєстрованим місцем проживання або за фактичним місцем проживання. Отримати паспорт у територіальному підрозділі ДМС України за місцем проживання.

Підстави для відмови:

  1. якщо заявник знаходиться під судом або слідством;
  2. якщо є непогашена або не знята судимість;
  3. офіційне знаходження особи у розшуку Україною або іншими державами;
  4. подання недостовірних даних;
  5. подання неповного списку паперів;
  6. особа не є громадянином України.

Отримати консультацію з правових питань можна у Миколаївському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який працює за адресою: м. Миколаїв, вул. Образцова, 4а/2, (0512) – 47-20-90, 47-20-91 або у відділі «Березанське бюро правової допомоги» за адресою: Миколаївська область,  смт Березанка, вул. Центральна, 41 , тел. (05153) 2-11-46, 093-85-85-593.

Перейти на офіційну сторінку на Facebook можна за посиланням:https://www.facebook.com/1mykolaiv.centr.BVPD/

Цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні.

Ще більше консультацій на інформаційному ресурсі WikiLegalAid, який можна знайти за посиланням wiki.legalaid.gov.ua.

Фото без опису

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь