ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності» № 159-IX від 3 жовтня 2019 року

Дата: 24.01.2020 13:08

Відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності»№ 159-IX від 3 жовтня 2019 року, у разі подання заяви на проведення реєстраційних дій уповноваженою на те особою державним реєстратором встановлюється обсяг повноважень такої особи на підставі документа, що підтверджує її повноваження діяти від імені іншої особи (частина шоста статті 18, частина перша статті 20 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», частина п’ята статті 6, частина друга статті 14 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань»).

Для цілей проведення реєстраційних дій документом, що підтверджує повноваження діяти від імені іншої особи, є:

а)        документ, що підтверджує повноваження законного представника особи;

б)        нотаріально посвідчена довіреність;

в)        відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань про особу, уповноважену діяти:

Якщо представництво здійснюється за довіреністю, нотаріально посвідченою відповідно до законодавства України, встановлено обов’язок державного реєстратора здійснювати перевірку дійсності такої довіреності за допомогою Єдиного реєстру довіреностей.

В питанні визначення, чи є довіреність нотаріально посвідченою відповідно до законодавства України, слід звернути увагу на наступне. Згідно зі статтями 34, 38 Закону України «Про нотаріат» нотаріально посвідченими є довіреності, що посвідчені нотаріусами та консульськими установами України.

Довіреності, які посвідчені консульськими установами України, можуть бути прийняті державним реєстратором для проведення реєстраційних дій за умови їх реєстрації у Єдиному реєстрі довіреностей.

Довіреності, посвідчені посадовими особами органів місцевого самоврядування в населених пунктах, де немає нотаріусів, та іншими посадовими особами, що перелічені в частині третій статті 245 Цивільного кодексу України та частині другій статті 40 Закону України «Про нотаріат», лише прирівнюються до нотаріально посвідчених і не можуть підтверджувати повноваження представника для цілей проведення реєстраційних дій.