Заходи профілактики грипу птиці

Дата: 12.10.2021 12:54

У зв’язку з масовою загибеллю дикої перелітної птиці на озері Сиваш в районі Арбатської стрілки та відповідно до Розпорядження Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області від 03.10.2021 № 33-р Березанське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області інформує щодо необхідності дотримання ветеринарно-санітарних вимог утримання птиці в особистих селянських господарствах, затверджених наказом Державного департаменту ветеринарної медицини України від 19.12.2006 № 100, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.01.2007 за № 42/13309.

З метою запобігання занесення збудника грипу, необхідно дотримуватися наступних вимог:

• утримувати птицю у загороджених майданчиках;
  • не випускати птицю за територію присадибної ділянки;

- не допускати контакту свійської птиці у відкритих водоймах із дикою водоплавною птицею.

Для профілактики захворювань птиці власник повинен забезпечити комплекс заходів, які сприяють збереженню птиці в особистому господарстві:

- дотримання норм щільності птиці у вольєрі, пташнику;

- належна годівля птиці, своєчасне прибирання годівниць;

- дотримання основних параметрів мікроклімату, вентиляції, освітленості в приміщенні;

- дотримання зоогігієнічних умов утримання птиці;

- проведення своєчасного видалення посліду та дезінфекції сідала, кліток, приміщень, обладнання та інвентарю;

- своєчасне виявлення та знищення ектопаразитів і мишеподібних гризунів у приміщенні;

- забезпечення достатньою кількістю питної води, своєчасна заміна води та миття поїлок. Використовувати воду з відкритих водоймищ для напування птиці заборонено.

З метою запобігання занесенню збудників інфекції на територію особистого селянського господарства, придбання інкубаційних яєць, добового молодняку тощо здійснюється тільки за наявності відповідних ветеринарних документів в осіб чи підприємців, які реалізують птахопродукцію.

Грип птиці – гостре висококонтагіозне вірусне захворювання сільськогосподарської, синантропної та дикої птиці, що  характеризується  пригніченням,  септицемією,  ураженням  респіраторних  органів   та   шлунково-кишкового  тракту,  великою  загибеллю  птиці.

До  хвороби   сприйнятливі   кури, качки,  індички,  страуси,  цесарки,  перепели,  буревісники,  фазани,  горобці,  лебеді,  чайки. У  дорослих  індичок, перепелів  і   цесарок   перебіг хвороби  може  бути  з  ознаками   ураження  респіраторної  системи  шлунково-кишкового тракту. Дорослі  качки  та  інша   водоплавна   птиця   можуть   бути     латентним   носієм   збудника  грипу   з   відсутніми   вираженнями  клінічних  проявів.  Молодняк   водоплавної   птиці   хворіє  грипом   важко,  з   відходом  до  80%. Окрім того, віруси пташиного грипу можуть інфікувати людей і деякі види тварин.

Джерело   інфекції   є  хвора   та   перехворіла   птиця,   вірусоносійство  у  якої  може тривати  до  2-3  місяців. Основними  є  повітряно-крапельний   шлях  передачі   збудника.   У  період    гострого   перебігу   хвороби    у  птиць-несучок   інфекції   можуть   передаватися   трансоваріально –    зараження   відбувається   через   повітря,  інфікований  корм ,    яйця,   воду,  інвентар.   Збудник  передається  комарами ,  пухопереїдами   та   гризунами.

Люди інфікуються пташиним грипом при тісному контакті з хворими свійськими птахами під час догляду за ними, забою та обробки.

Тому єдиним надійним захистом від поширення інфікування вірусом пташиного грипу у цей період є знищення всіх інфікованих птахів.

У випадку захворювання,  чи загибелі домашньої птиці для    встановлення діагнозу  звертайтесь  до   ветеринарної лікарні Березанського   району,  за тел. 2-14-71.