Звітує служба у справах дітей
Минув ще один рік, затьмарений несподіваними випробуваннями та жорстокими іспитами воєнного стану. Він був надзвичайно складним для всієї країни та кожного з нас зокрема. Особливе занепокоєння викликає доля підростаючого покоління, яке щодня пізнає гіркий смак втрат й моторошне звучання сигналів повітряної тривоги. Проте реалії сьогодення ще більше спонукають нас, дорослих, дбати про безпеку своїх дітей і наполегливо працювати у напрямку захисту їхніх прав, свобод та законних інтересів. Таку важливу місію у нашій громаді покладено на службу у справах дітей, працівники якої переймаються благополуччям усіх дівчаток та хлопчиків, котрі мешкають на підзвітній території.
На кінець минулого календарного року в Березанській спільноті налічувалось 2938 осіб, які не досягли 18-річного віку. Ще 1300 діток прибули з інших регіонів і зареєстровані як внутрішньо переміщені особи. Тому одним із пріоритетних завдань стало визначення шляхів і способів вирішення проблемних питань та прийняття оперативних рішень, направлених на захист дітей різних категорій в умовах воєнної загрози. В першу чергу мова йде про 14 дітей-сиріт та 11 дітей, позбавлених батьківського піклування, які стоять на первинному обліку служби у справах дітей. З них 16 знаходяться під опікою, 7 – виховуються в прийомних родинах поза межами громади, 2 – перебувають на тимчасовому влаштуванні у близьких родичів. Ще семеро діток переїхали з інших територій та влаштовані під нагляд опікунів, а троє – зростають в двох прийомних сім’ях у підпорядкуванні Березанської ОТГ.
Особлива увага – діткам, які опинились в складних життєвих обставинах (далі – СЖО). Це 91 дитина з 34 сімей, у кожної – своя непроста історія, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків, зловживають алкоголем, постійно з’ясовують стосунки між собою, не контролюють навчальний процес, використовують соціальні виплати на утримання малечі не за призначенням, не переймаються забезпеченням комфортних умов для повноцінного розвитку своїх чад. З метою обстеження матеріально-побутових умов проживання неповнолітніх, минулоріч службою у справах дітей спільно з представниками центру соціальних служб та ювенальної превенції було здійснено 118 візитів до родин СЖО та відвідано 307 дітей. Протягом 2023 року виявлено та поставлено на облік 5 нових родин, в яких виховується 14 діток, з початку повномасштабного вторгнення – 38 дітей потрапили до списку СЖО. В той же час за пройдений рік 26 неповнолітніх було знято з обліку з різних причин: 11 – у зв’язку із поліпшенням ситуації в родині та усуненням підстав тримати їх під контролем; 7 – через переїзд на нове місце проживання, в тому числі до іншої країни; 5 – досягли повноліття, 2 – набули статусу дитини, позбавленої батьківського піклування, 1 – отримала статус дитини-сироти.
З метою профілактики дитячої безпритульності та бездоглядності, запобігання скоєння неповнолітніми правопорушень й злочинів, недопущення вживання ними алкогольних напоїв та психотропних речовин, у 2023 році організовано 58 рейдів «Діти вулиці», у результаті яких сімох осіб було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 184 КУпАП (ухилення від виконання батьківських обов’язків).
На жаль, працівникам нашої служби разом із представниками органу опіки та піклування Березанської селищної ради довелось виконувати неприємну функцію вилучення із сім’ї двох маленьких дівчаток через недогляд та аморальну поведінку матері, що становила загрозу їх життю та здоров’ю. Наразі діти перебувають в безпеці, оточені любов'ю і турботою, а позовну заяву щодо позбавлення матері батьківських прав передано до суду. Загалом за звітний період служба у справах дітей представляла інтереси неповнолітніх у 4 судових процесах.
Варто зазначити, що деякі родини попри усі рекомендації фахівців соціальної сфери та підтримку односельців все ж не підготувалися належно до осінньо-зимового періоду та полінувалися вчасно зібрати пакет документів для оформлення державних допомог. Одну таку сім’ю – матір і п’ятеро діток – було вирішено направити на тимчасове перебування до Миколаївського обласного центру соціально-психологічної допомоги, де жінку навчають основам ведення домашнього господарства, а малечу – дотриманню особистої гігієни, оскільки вдома немає ні санвузла, ні води, ні запасів дров, ні елементарних побутових умов.
Приємною частиною нашої діяльності є співпраця з міжнародними організаціями та благодійними фондами, котрі готові підтримати дітей, які стоять на обліку служби. Завдяки проєкту БФ «Зростай в родині», направленому на підвищення якості життя та надання соціального супроводу потребуючим українцям, протягом року 5 опікунських сімей (де опікунами виступають бабусі) регулярно отримували вартісні продуктові пакунки з різними смаколиками. Не менш суттєвою виявилась допомога і від Благодійного фонду «Вітри змін», який втілює важливі заходи за фінансової підтримки Дитячого Фонду ООН UNICEF в Україні. Так в рамках проєкту «Комплексне реагування на надзвичайні ситуації в Одеській та Миколаївській областях для задоволення потреб дітей, батьків та опікунів, які постраждали внаслідок війни в Україні», напередодні зими добротні набори з теплим сезонним одягом та взуттям одержала 41 дитина з 11 багатодітних родин нашої громади, які опинились в складних життєвих обставинах. Наголошуємо, що вимоги до категорій, котрі мають право на отримання гуманітарної допомоги, висувають партнерські організації, а служба у справах дітей готує списки потребуючих виключно на основі їх запиту.
Вагома ділянка нашої роботи – забезпечення ефективного функціонування Комісії з питань захисту прав дитини при Березанській селищній раді. Протягом 2023 року було організовано 15 засідань консультативно-дорадчого органу, на яких розглянуто 143 питання, що потребували прийняття важливих рішень в інтересах неповнолітніх. З них: 42 стосувались погодження в наданні статусу дитини, постраждалої внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів; 29 – неналежного виконання батьківських обов’язків; 5 – визначення місця реєстрації дітей; 5 – надання згоди на вчинення правочину, захисту майнових прав неповнолітніх; 4 – доцільності позбавлення батьківських прав; 3 – вирішення спору між батьками з приводу визначення днів спілкування з дитиною; 2 – постановки на квартирний облік; 2 – надання статусу дитини, позбавленої батьківського піклування; 2 – призначення опіки; 2 – погодження на здійснення реєстрації дітей; 1 – визначення ім’я та прізвища новонародженої дитини; 1 – надання статусу дитини-сироти. Решта питань – полягали у розгляді звітів про виконання попередніх рішень, взаємозвірки між різними структурними підрозділами та в затвердженні індивідуальних планів соціального захисту дітей, які перебувають на обліку. До речі, взяття на облік та зняття з нього теж виноситься на порядок денний Комісії з питань захисту прав дитини.
Нагадуємо, що кожного вівторка і четверга триває прийом заяв від внутрішньо переміщених осіб на оформлення статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Звернувшись до працівників служби, можна отримати детальну консультацію щодо необхідного пакету документів. Минулоріч 42 дитини ВПО такий статус вже набули, а їх дані внесено до Єдиної інформаційно-аналітичної системи «Діти», з якою працює служба для актуалізації відомостей про всі категорії дітей, котрі стоять на обліку.
Треба зазначити, що ми завжди відкриті для комунікації з жителями громади. У 2023 році було відпрацьовано 11 звернень та скарг від громадян, 17 повідомлень про виникнення різних інцидентів у родинах з дітьми СЖО, 6 клопотань щодо проблем у навчальному процесі, 4 сигнали про надзвичайні події за участі неповнолітніх, 3 звістки про дітей, які залишились без батьківського піклування і в подальшому були тимчасово влаштовані до родичів, ще 80 осіб отримали роз’яснення від начальника ССД на особистому прийомі.
Протягом минулого року представники служби провели 17 тренінгових заходів для дорослих і дітей з тем «Конфлікт і як його уникнути?», «Відповідальне батьківство», «Ми – проти насилля», 12 з них організовано у виїзному режимі по старостинських округах. Нашу діяльність було висвітлено в 43 публікаціях на офіційному сайті Березанської селищної ради та в соціальній мережі «Facebook».
На постійному контролі – розвиток фахової компетентності й удосконалення професійних якостей працівників, які забезпечують соціальний захист неповнолітніх і залучені до профілактики негативних явищ у молодіжному середовищі та в проблемних сім’ях, де має місце домашнє насилля. Протягом звітного періоду начальник та головний спеціаліст служби у справах дітей стали активними учасниками низки різнопланових навчальних курсів й отримали підсумкові сертифікати з таких тем, як: «Організація роботи служб у справах дітей в органах публічної влади», «Реалізація діяльності органів опіки та піклування», «Збір даних», «Від даних до розуміння», «Використання перевірених даних для прийняття виважених поінформованих рішень», «Комплексний підхід до вирішення проблеми насильства щодо жінок та дівчат в Україні», «Протидія торгівлі людьми», «Алгоритм роботи з найпоширенішими психічними симптомами», «Перша психологічна допомога», «Шлях до себе: особистість та ресурси», «Основи розладів емоційної сфери», «Гендерно-дискримінаційні ролі та практики», «Стратегія зниження гендерно зумовленого насильства: підвищення обізнаності та розвиток відповідальної поведінки», «Батьківство без стресу».
І наостанок хотілося б зробити акцент на тому, що служба у справах дітей – це не «каратель безвідповідальних батьків», як склався стереотип у багатьох в свідомості. Насправді – це захисник найкращих інтересів дітей, покликаний стояти на сторожі їхньої безпеки, а також допомагати батькам належним чином, з повною самовіддачею й тверезим підходом піклуватися про свою малечу, принаймні допоки їй не виповниться 18 років. Кожна дівчинка і кожен хлопчик заслуговують на люблячу, турботливу, уважну родину, тому для нашої служби й надалі залишається пріоритетом розвиток саме сімейних форм виховання. Велика подяка усім, хто допомагає нам у цій важливій справі, – керівництву, виконавчому комітету селищної ради, обласним і районним колегам, представникам соціальної сфери, освіти, медицини, поліції, старостам округів, соціальним працівникам, небайдужим громадянам, відповідальним опікунам, благодійним фондам та організаціям. Лише спільними зусиллями ми здатні захистити наших дітей у такий непростий час.
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)