Профілактика дифтерії

Дата: 30.10.2019 17:40

Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання, що характеризується запаленням слизових оболонок верхніх дихальних шляхів і носоглотки, а також, в окремих випадках, шкіри в місцях пошкодження та через ускладнення і є небезпечним для життя.

Основний прояв – поява фіброзних плівок сіруватого кольору на поверхні мигдалин і слизових оболонках ротоглотки.

Основний шлях передачі збудника – повітряно-крапельний. У рідкісних випадках інфекція передається контактно-побутовим шляхом. Інкубаційний період коливається від 2 до 7 днів (в середньому-3 дні). Особи, які не імунізовані проти інфекції, можуть захворіти в будь-якому віці.

Клінічні симптоми

Дифтерія ротоглотки становить 90-95% усіх випадків захворювання у дітей та дорослих, у 70-75% пацієнтів вона протікає у локалізованій формі. Відразу з’являються наступні симптоми: підвищена температура тіла від субфебрильної до високої, яка зберігається 2-3 дні, нездужання, головний біль, тахікардія, блідість шкіри.

Незалежно від того, наскільки легка форма дифтерії у людини, хворого потрібно відразу ж госпіталізувати в інфекційне відділення.

Ускладнення дифтерії, які мають негативні наслідки для здоров’я хворого:

-бактеріальна пневмонія;

-токсична кардіоміопатія;

-поліневритичні ускладнення;

-інфекційно-токсичний шок;

-нефротичні ускладнення.

Як захиститися від дифтерії

Єдиний і найдієвіший спосіб захиститися від дифтерії – це вакцинація. Імунізація дітей проводиться згідно з затвердженим календарем щеплень. Дорослим потрібно робити вакцинацію від дифтерії кожні 10 років.

Вакцинація дорослих

У дорослому віці вакцинація проводиться в наступних випадках:

-якщо щеплення жодного разу не проводилося;

-перед виїздом в місця з підвищеним ризиком зараження;

-перед працевлаштуванням в лікувальні та навчальні заклади.

Якщо людина жодного разу не робила щеплення від дифтерії, тоді його проводять за спеціальною схемою:

-початкове введення – будь-який вік;

-потім – через місяць;

-потім – через півроку;

-потім – через 5 років;

-і кожні 10 років.

Перед імунізацією потрібно простежити, чи є кашель, нежить, висипання, чи підвищується температура тіла. Це дозволяє виявити хворобу на початковій стадії. Також може бути призначено додаткове обстеження для виявлення протипоказань.

Протипоказання

-вагітність;

-імунодефіцит;

-гостра форма будь-якої хвороби;

-алергія.

Щеплення від дифтерії – єдиний спосіб захистити себе від захворювання. Перед вакцинацією необхідно пройти огляд сімейного лікаря або дільничного терапевта та отримати дозвіл на щеплення. Дбайте про себе!