Березанська громада
Миколаївська область
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Види сімейних форм виховання

Дата: 22.06.2023 13:21
Кількість переглядів: 271

Проблема дитячого сирітства з кожним днем стає все більш актуальною і болючою темою для нашого суспільства. На жаль, обездолені діти, відчуваючи свою вразливість і беззахисність, часто зневірюються у справедливості суспільства та сенсі подальшого життя. Тому ми, дорослі, зі свого боку маємо докласти максимум зусиль для того, щоб не допустити втрати віри, любові та надії у дітей, яким не пощастило з біологічними батьками.

Фото без опису

З турботою про забезпечення комфортного середовища для підростаючого покоління останніми роками змінилися пріоритети державної політики, основними напрямками якої є:

- розвиток сімейних форм виховання дітей, які залишились без батьківської турботи;

- реформування державної системи влаштування таких дітей;

- підтримка сімей, які знаходяться в складних життєвих обставинах;

- створення умов для реінтеграції дітей в сімейне оточення.

Таким чином перевага надається вихованню дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, не в інтернатних закладах, а за допомогою сімейних форм виховання. Адже для дитини родина у переважній більшості випадків виступає першим і основним компонентом середовища, у якому безпосередньо відбувається її фізичний, психічний, емоційний, інтелектуальний та соціальний розвиток.

До сімейних форм виховання належать:

- усиновлення,

- опіка/піклування,

- прийомна сім’я,

- дитячий будинок сімейного типу;

- патронатна сім’я.

 

Розглянемо детальніше кожен різновид.

 

УСИНОВЛЕННЯ – є кращою із всіх можливих на сьогодні форм сімейного влаштування дитини, тобто прийняття її у сім’ю на правах рідної. Тільки ця форма влаштування з усіх існуючих має наслідком втрату дитиною статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Усиновлення породжує між батьками (усиновителями) та дитиною взаємні права та обов’язки, які передбачені Сімейним кодексом України для батьків та їхніх біологічних дітей. Дитина може бути усиновлена з будь-якої форми влаштування: опіки, прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу, інтернатного закладу, якщо вона перебуває на обліку як дитина, котра підлягає усиновленню.

ПРИЙОМНА СІМ’Я – подружжя або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, що добровільно бере на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, й отримує кошти на їх утримання. Прийомні батьки забирають прийомних дітей на власну житлову площу за наявності відповідних санітарно-гігієнічних та побутових умов.

ДИТЯЧИЙ БУДИНОК СІМЕЙНОГО ТИПУ – окрема сім’я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, і бере на виховання та спільне проживання не менше 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Загальна кількість дітей у такій родині не повинна перевищувати 10 осіб, враховуючи рідних. До дитячого будинку сімейного типу в першу чергу влаштовуються діти, які перебувають між собою у родинних стосунках.

Встановлення ОПІКИ ТА ПІКЛУВАННЯ над дітьми передбачає влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в сім’ї громадян України, які перебувають переважно в сімейних, родинних відносинах із цими дітьми з метою забезпечення їх виховання, освіти, розвитку, захисту їх прав та інтересів. Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцятирічного віку, а піклування – над дитиною віком від 14 до 18 років. Опіка та піклування встановлюється з метою виховання неповнолітніх дітей, які внаслідок смерті батьків або позбавлення їх батьківських прав залишилися без батьківського піклування, а також для захисту особистих і майнових прав та інтересів цих дітей. Опіка та піклування оформлюються переважно родичами дитини.

ПАТРОНАТНА СІМ’Я – це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання нею, її батьками, або іншими законними представниками складних життєвих обставин. Стати патронатними вихователями можуть громадяни України віком від 35 до 60 років (для жінок) та від 35 до 65 років (для чоловіків), які перебувають в зареєстрованому шлюбі, проживають на спільній житловій площі, мають позитивний досвід виховання дітей та пройшли навчання за спеціальною тренінговою програмою.

Якщо Ви бажаєте більш детально дізнатись про переваги та умови оформлення кожної з форм сімейного виховання, звертайтесь до спеціалістів Служби у справах дітей Березанської селищної ради.

 

 


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь